Akta X ve zkratce aneb Paranoidní Mulder už zase zasahuje
Návrat na předchozí stránku


13.1.2000 (V/3) : "Blázinec (část 2.)"

Esmeralda potkává Čtyři vraždy stačí drahoušku. I tak by se dal nazvat poslední díl našeho oblíbeného seriálu. Potoky slz a moře mrtvol (no, po pravdě jenom dvě, ale zkuste být vtipný v půl třetí ráno).

Celý tento díl se odehrává v pomalém, Esmeraldovském tempu, kdy si jsou všichni včetně diváka vědomi, že je úplně jedno co se děje, hlavně když se nic nemění. Agentka Scullyová je převezena do nemocnice, kam se za ní vypraví i agent Mulder, toho času úředně mrtvý. Je zajímavé, že ač mrtvý, tak je schopen zjistit, že je Scullyová v nemocnici, bez toho, že by vzbudil podezření. V nemocnici narazí na místoředitele Skinnera, který ho upozorní na fakt, že má v ruce důkaz o tom, že Mulder zabil svého špeha (podle hesla "Zabijte si svého špeha"). Zde se ovšem situace začne přiostřovat, Mulder totiž potká Muže s cigárama, který mu nabídne pomoc. Díky němu objeví čip ukrytý v ampulce s dionizovanou vodou, o které si myslel, že je to onen hledaný lék. Scullyová se (i přes odpor svého bratra - velice, ale velice nesympatický člověk) rozhodne, že si jej nechá implantovat do krku (tam už jeden měla, ale nechala si ho vyoperovat a krátce na to onemocněla). Sákryš, zapomněl jsem říct, že umírá. Je zajímavé, na co člověk zapomene (malá odbočka pro ty co si myslí, že si dělám srandu ze smrti - inu, proč ne, nic jiného se s tím totiž dělat nedá, kromě toho, že se tím vydělávají v Hollywoodu prachy; a nejenom v Hollywoodu, jestli jste někdo viděli nějaký německý film). Koukám, že agenti FBI si mohou nechat implantovat cokoliv. I když, Scullyová je přece doktor non plus ultra, což kontrastuje s jejím dotazem, co že jí to ten milý pan doktor píchá. Nicméně, čip nějak nezabírá (zřejmě používá Windows, ty bootují poněkud pomaleji).

(Bože, je 2:52 a já ještě nespím!) Překvapením však není konec. Muž s cigárama navštíví Muldera ještě jednou, aby ho pozval na schůzku. Na zvláštní schůzku. Na velmi zvláštní schůzku. Na schůzku s překvapením. Na velmi zvláštní schůzku s překvapením. Se Samanthou. Ano, Tou Samanthou, Mulderovou sestrou, kterou jako malou unesli malí zelení mužíčkové. Tou, kterou Mulder potkal již několikrát v ten samý okamžik (byla totiž klonovaná a vůbec to nebyla jeho sestra). Samantha je velice roztomilá. Muži s cigárama říká tatínku a z Muldera je velice nervózní.

Mezitím se Scullyová znovu dává na víru. Z nějakého důvodu si Američané nedokáží představit nikoho, kdo by chtěl zemřít jako neznaboh. Ještě chvíli a bude praktikovat budhismus.

Mulderovi je Mužem s cigárama učiněna nabídka, aby šel pracovat pro něj. Mulder, jako by věděl to, co diváci vědí už dávno, totiž že Cigáro už je vodepsanej, odmítá. Teď to teprv začíná dostávat grády. Jakýsi člověk, jehož jméno i titul si v tuto pozdní hodinu již nepamatuju (ale má to co dělat s FBI, zřejmě nějký Bašta nebo tak něco) požaduje po Mulderovi, aby udal Skinnera jako agenta v řadách FBI. Ono se totiž ukazuje, že po tolika obviňováních vlády, tato s tím nemá mnoho společného. Za celým tímto obrovským komplotem stojí jakási biotechnologická firma Rausch (zednáři se už zřejmě nenosí), která lobbuje za své zájmy a platí každého, kdo by jí mohl být nápomocen. Je zajímavé, jak se postupem času posouvá veřejný nepřítel, před několika málo lety by to byla atomová lobby, teď je to biotechnologická lobby. Inu, časy se mění. Ehm, kde sem to přestal...Jo, Mulder se samozřejmě (po rozhovoru se Scullyovou) rozhodne Skinnera neudat, protože si myslí, že tím agentem je někdo jiný a naplno to řekne před celou komisí, kde je vyšetřován. Zde dochází k malému scénáristickému skoku, protože hned poté (proloženo vraždou Muže s cigárama) se ten agent (je jím onen člověk, kterého jsem zmiňoval výše) objeví u svého nadřízeného spiklence s vyděšeným výrazem, načež je zastřelen. Bůh ví proč, co ho mohlo usvědčit, to nevím. Zřejmě už měl nervy v kýblu. Tak a jestli jste správně počítali, napočítali jste 2 mrtvoly, z čehož plyne, že Scullyová to přežila. Škoda, snad příště. I když se tak nikdy nestane, jiskřička naděje stále ještě doutná.

Časové znamení ohlásilo 3 hodiny 17 minut. Dobrou noc.