Akta X ve zkratce aneb Paranoidní Mulder už zase zasahuje
Návrat na předchozí stránku


21.5.1998 (IV/19) : "Ledový muž"

Tak jsem zase tady se svým rádobyvtipným způsobem psaní. Po dlouhé době (3 týdnů) jsem opět viděl Akta X. Mno, nebyly tak špatné jak jsem očekával. Byly, dalo by se řící, přímo nadprůměrné (což není, v případě Akt X, zas až tak moc). Bylo to dáno hlavně obstojným scénářem mého skoro-oblíbence Howarda Gordona. Nebo se mi to zdálo obstojné, jelikož jsem se předtím učil na zkoušku? Nevím, nevím.

Tak, po úvodních plcích, se můžu směle pustit do díla. Celý příběh se točí okolo kryobiologie, což je obor zabývající se zmrazováním živých organismů (což, jak známo, se v současnosti nedaří - kvůli nepříjemnému faktu, že led má větší objem než voda a tento fakt se buňkám tak příčí, až se roztrhnou). Nějaký stařík zabíjí lidi soustředěné kolem tohoto oboru na M.I.T. (Massachusetts Institute of Technology). Zabíjí je docela zvláštně, neboť poněkud zmrznou. K tomu se vztahuje výrok agenta Muldera : "Budeme doufat, že vydrží do Díkůvzdání." Rozmrazit se sice dají, ale poté vzplanou (to je docela efektní scéna). Nakonec se ukáže, že přichází z budoucnosti a je to ten samý člověk, co vede výzkum! Bomba, co. Přišel zabránit vynálezu chemické látky, umožňující zmrazení člověka, potažmo jeho přežití při cestování časem (které vynalezne přítelkyně onoho výzkumníka). Úkol se mu zdaří pouze částečně, sice jsou zničeny veškeré záznamy a také několik osob, ale historie si cestu najde a látka bude vynalezena. A proč to všechno dělá? Protože budoucnost, ve které každý ví vše (díky cestování časem) stojí za prd (možná za dva).

Nechápu, proč na sebe vrah upozorňuje tím, že používá látku sice vynalezenou, leč stále ještě nevyrobenou? Trocha jedu by postačila stejně a byla méně nápadná. Taky mohl způsobit časový paradox a zabít svého dědečka (nebo sám sebe).

Na Scullyovou se teda člověk dozví věci! Nejenom, že je prvotřídní doktor a agent FBI, ale je také fyzik, který (alespoň podle útržků její diplomové práce o časoprostoru a kvantové fyzice) by mohl dostat Nobelovu cenu. Nakonec se dozvíme, že byla na střední škole královnou krásy a na vysoké modelkou (což, vzhledem k tomu, že se Gillian Anderson stala, co se krásy týče, oblíbenou - což nepochopím - by bylo docela možné). A v padesáti se stane prezidentem(-kou).

Pozor, v sérii IV už nás čeká pouze pět dílů. Leč, nebojte se, série V je samozřejmě dávno natočená, takže se těšte!

Mimochodem, tu zkoušku jsem nakonec stornoval (trapná situace, kdy jsem oznámil zkoušejícímu, že jsem, víceméně, nepřipraven).

Zima jak v Kryobiologické laboratoři M.I.T.